
Sodobna znanost ima s konceptom “energije” v človeškem telesu precej težav, saj “energije” ne vidimo, ne moremo je potipati in naše sodobne merilne naprave je ne morejo zaznati. Tradicionalni zdravilski sistemi Kitajske, Indije, Amerike in tudi Evrope pa so se že v davnih časih veliko ukvarjali z energijo človeškega telesa. Tako kot takrat tudi danes prav vsak med nami pozna občutek v telesu, ko med boleznijo ali po večjem telesnem naporu ostanemo “brez energije”. Takrat nam lahko pomagajo tudi eterična olja.
Zaloge energije z leti kopnijo
Ob rojstvu, v otroštvu in mladosti so naše zaloge notranje energije velike. Tudi to je eden od razlogov, da smo bolj vzdržljivi za fizične napore, bolj odporni na bolezni in bolj vitalni. Z leti nivo energije v telesu pada in posledica so lahko tudi zdravstvene težave.
Tradicionalni zdravilski sistemi so zato velik del svojega učenja posvečali načinom vzdrževanja visokega nivoja in harmonizaciji energije v človeškem telesu. Razvili so cele sisteme vaj in praks, ki so vsak na svoj način pristopali k temu problemu. Jogijske vaje, dihalne vaje, tai-či, različne tehnike meditacije in še veliko drugih sistemov niso v svojem najglobljem bistvu prav nič drugega kot dolgoročni sistemi harmoniziranja in dvigovanja notranje energije. Imajo sposobnost tako preventivnega kot kurativnega delovanja na človeško telo.
Stari zdravilci so bili mnenja, da porušena harmonija notranjih energij pripelje do neravnovesja, ki je vzrok za številne težave naših fizičnih teles. Na različnih koncih sveta so te energije različno poimenovali, osnovni koncept pa je skupen vsem. Zdravilci so se zato veliko ukvarjali s tem, da so najprej prepoznali in definirali energijsko stanje človeka, šele nato so mu svetovali metode, zelišča ali ustrezno prehrano za ponovno vzpostavitev energijskega neravnovesja.
Eterična olja in energijski koncept
Eterična olja so le eden od rastlinskih izvlečkov. Če vemo, da imajo rastline različne energijske učinke na naše telo (hladilni, ogrevalni …), je na dlani zaključek, da jih imajo tudi eterična olja. S svojimi številnimi sposobnostmi delovanja lahko eterična olja vplivajo na različne telesne sisteme (dihalni, prebavni, reproduktivni …).
Ustrezna literatura in izkušnje nam običajno lahko pomagajo določiti učinke delovanja eteričnih olj. Večji problem pa je določitev energijskega stanja posameznega človeka in posameznih telesnih sistemov v njem. Izbira eteričnih olj za lajšanje iste težave namreč ni enaka za na primer “vroč” ali za “hladen” tip človeka. Učinki napačne izbire so lahko popolnoma zgrešeni ali celo škodljivi.
Imunomodulatornost eteričnih olj
Verjetno vsi iz lastnih izkušenj poznamo občutek “padca energije” in večina nas je tudi že občutila, da smo v takih obdobjih bolj dojemljivi za različne okužbe. Padec odpornosti, ki običajno spremlja “padec energije”, je pereč problem še posebno v tistih obdobjih leta, ko je povečano tveganje za različna respiratorna obolenja.
Imunomodulatorna eterična olja lahko v takih trenutkih pomagajo “interventno” uravnati imunsko sposobnost telesa in zaustaviti “prosti pad” nivoja energije. Pravočasno in primerno doziranje ob prvih znakih občutka padanja energije je v takih primerih ključ do uspeha. Pomagamo si lahko z eteričnimi olji limone, niaoulija, lovorja, čajevca, rožmarina, ciprese, brina, timijana, ravintsare. Izbira eteričnega olja in metode uporabe pa je odvisna od zdravstvenega stanja in energijskega tipa človeka, o čemer se je najbolje posvetovati z izkušenim aromaterapevtom.
Preberite tudi:
Eterična olja kot podpora v nosečnosti
Ali so eterična olja lahko tudi afrodiziak?
Z eteričnimi olji nad prehlade
Napake pri uporabi eteričnih olj v savni