
Bisfenol v različnih izdelkih uporabljajo že več kot sto let, a šele v zadnjih dveh desetletjih se zavedamo njegove nevarnosti.
Največkrat sicer govorimo o bisfenolu A (BPA), ki je v marsikaterem izdelku prepovedan ali zelo omejen, a Evropska agencija za kemikalije ECHA meni, da podobno skrb kot BPA vzbujajo tudi nekateri drugi bisfenoli, kot so BPB, BPC, BPF, BPS in BPAF. In žal se skrivajo tudi v izdelkih za otroke.
Bisfenoli so postali razširjeni v okolju zaradi stalnih in razpršenih izpustov v vodno okolje, kjer delujejo kot hormonski motilci za okoljske organizme. Ljudje smo jim zelo izpostavljeni, najdemo jih lahko v slini, krvi, urinu (tudi otroškem) in drugih bioloških vzorcih. Glede na izsledke različnih raziskav so vsi odrasli v Evropi izpostavljeni vsaj nizkim ravnem BPA, medtem ko so BPS in BPF odkrili pri polovici analiziranih odraslih.
Najbolj smo jim izpostavljeni pri uživanju hrane in pijače, v katero prehajajo iz posode in embalaže, pri otrocih pa iz posodic za hranjenje. Vendar se nahajajo tudi v drugih izdelkih.
Zveza potrošnikov Slovenije je zato sodelovala v raziskavi več evropskih držav, v kateri so preverjali vsebnost bisfenolov v različnih izdelkih za otroke. Njihove ugotovitve so zaskrbljujoče!
Preberite celoten prispevek ZPS.
Preberite tudi:
Bisfenol A v plastiki nevaren tudi za zobe!
V Evropi se obeta največji ‘detoks’ škodljivih kemikalij doslej