Sataraš v pečici, pripravljen za zimske mesece

1894
sataraš le creuset

Sataraš je odlična jed, ki jo ponavadi delamo iz paradižnika, paprike in čebule, jaz pa vedno dodam še bučke, ker nam dobro rastejo na vrtu in so odlične tudi v tej jedi. Enostavno ga je pripraviti tudi za zimske dni.

Zelenjava je z domačega vrta, začimbe, olje in paradižnikovi dodatki pa iz spletne trgovine https://www.prema.si/.

zelenjava, bučke, paprika, paradižnik, začimbe, sataraš, kečap

Sestavine:

5 kg paradižnika
3 kg rdeče čebule
3 kg paprik
2 kg bučk
česen
veliko ekoloških začimb Sonnentor (dimljena paprika, peteršilj, žajbelj, mešanica poprov, majaron, bazilika, origano, šetraj, lovorov list in bio začimbe za golaž, v katerih so med drugimi tudi sladka paprika, črni poper, ožepek, pekoča paprika, kumina …)
Byodo sušeni paradižniki Pesto rosso (lahko pa dodate še malo bolj pekočo različico – torej Byodo pekočo omako s feferoni Arrabbiata)
Byodo kečap, ki vsebuje 75 % paradižnika
Byodo začinjeni kečap
Byodo bio ekstra deviško olivno olje
himalajska sol

Napotki:

Sataraš z bučkami sem tokrat pripravila v pečici, ker ima na ta način še boljši okus. Zato je zelo pomembno, da ga pripravljamo v posodi, v kateri lahko kuhamo in pečemo. Pa še nekaj je zelo pomembno, kadar kuhamo paradižnik: nikoli ga ne smemo kuhati v aluminijastih posodah, saj kislina v paradižniku neugodno reagira z aluminijem, ki lahko naredi kuhan paradižnik grenak, poleg tega pa hrana iz takšne posode absorbira tudi nekaj aluminija, ki je zelo škodljiv za naše telo.

Pri nas doma zato kuhamo in pečemo v visokokakovostnih emajliranih litoželeznih posodah Le Creuset, ki v našo kuhinjo prinašajo vrsto prednosti, spremenila pa bo tudi vaš način priprave hrane. V njej boste odlično skuhali vse jedi, ki zahtevajo visoko temperaturo na začetku kuhanja, nato pa jih pokrijete s pokrovko in kuhate pri nižji temperaturi. Tako jedi ohranijo sočnost, okus in aromo.

Lahko pa v teh litoželeznih posodah tudi pečete v pečici.  Več vam bodo pojasnili v vseh trgovinah 1001 dar.

Ker sem pripravljala več sataraša za zimo, sem ga kuhala in pekla v kar dveh posodah Le Creuset naenkrat.

Priprava sataraša:

Najprej na olivnem olju popražimo narezano čebulo in dodamo papriko, ki se praži najdlje. Dodamo še narezane bučke in olupljen paradižnik. Vse skupaj mešamo in pražimo približno 15 minut. Nato dodamo vse zgoraj naštete začimbe – če vam katera ne ustreza, jo lahko izpustite.

Našo omako, ki že lepo diši, sem sama oplemenitila še z zdrobljenimi zelenjavnimi kockami in dodala himalajsko sol. Na koncu sem vmešala v vsako posodo še dva kozarčka v olju sušenega paradižnika Byodo, ki da vsaki jedi piko na i.

Ko so dodane vse začimbe, še enkrat vse premešamo in damo v pečico, ogreto na 200 stopinj Celzija. Omako pustimo v pečici dobro uro.

Še vročo omako nadevamo v sterilizirane kozarce in jih zapremo. Postavimo jih pod odejo, dokler se popolnoma ne ohladijo. Nato jih shranimo v hladni shrambi, kjer bodo počakali na zimske dni, ko bodo popestrili naša kosila.

sataraš v kozarcih ozimnica

Takrat sataraš dobro pregrejemo, dodamo žlico kisle smetane in še malo origana. Namesto smetane lahko v sataraš umešamo tudi domača jajčka. Zraven postrežemo kuhano polento, kašo, pire krompir ali kos domačega kruha.

Pa dober tek!

Prejšnji članekDdr. Ana Vovk: Kmetovanje na naraven način si lahko privošči vsak
Naslednji članekZelišča, ki pomagajo blažiti stres
Nataša Bešter je televizijska voditeljica, ki s svojo družino pripravlja TV-oddaje že več kot 25 let. To so oddaje o živalih Štiri tačke, o naravi in zdravju. Nataša in Dino imata tudi velik vrt, na katerem pridelujeta ekološko zelenjavo in tudi sadje. Več o Nataši in zdravem prehranjevanju njene družine lahko preberete na: http://www.zazdravje.net/zdrava-hrana/zdrava-hrana-pri-druzini-bester/

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj