Pečeni šparglji v paradižnikovi omaki in kvinoja z začimbami

584
Nataša Bešter

Šparglji v sezoni hitro rastejo in jih lahko pripravljamo tako za kosilo kot za večerjo. Ker so zelo zdravi, jih takrat, ko jih je dovolj na naših vrtovih in pri prodajalcih, le izkoristite. Če jih nimate na vrtu, poiščite take, ki niso škropljeni.

K špargljem v paradižnikovi omaki lahko postrežemo pire krompir, polento, kaše ali pa kvinojo z zelišči. Kot ste ugotovili, je pri nas kvinoja velikokrat na meniju. Vsebuje namreč veliko beljakovin in esencialnih aminokislin, največ je lizina, pa veliko mineralov: kalcija, magnezija, fosforja, železa in vlaknin. Bogata je tudi z omega 3.

Sestavine:

– šparglji z domačega vrta
– olive kalamata in kapre
– nekaj svežega paradižnika
– ekološke začimbe Sonnentor (bazilika, origano, šetraj, lovorov list in bio začimbe za golaž, v katerih so med drugimi tudi sladka paprika, črni poper, ožepek, pekoča paprika, kumina …)
– Byodo sušeni paradižniki Pesto rosso (lahko pa dodate še malo bolj pekočo različico – torej Byodo pekočo omako s feferoni Arrabbiata)
– Byodo otroški kečap
– Byodo bio ekstra deviško olivno olje
– zeliščna sol Herbamar
– česen
– bio bela kvinoja MorgenLand
– solata in redkvice z domačega vrta

Priprava:

Današnje šparglje sem spekla v mojem pekaču, v katerem pečem vse jedi v pečici. Pekači Le Creuset namreč niso samo iz najbolj kvalitetnih materialov, ampak so odlični tudi zato, ker jih ni treba veliko namastiti. Z manj maščobe, ki naj bo seveda kvalitetna, vedno sproti naredimo nekaj dobrega za svoja jetra. Sicer pa je pekač Le Creuset izdelan iz močnega karbonskega jekla in prevlečen z vrhunsko neoprijemljivo oblogo Toughened Non-Stick (TNS), ki ne vsebuje PFOA (oziroma PFC, toksične perfluorooktanojske kisline). Trdno jedro zagotavlja, da se pekač na vročini ne bo zvil. Najdete ga v trgovinah 1001 dar.

V pekač  sem dala malo olivnega olja in nanj zložila šparglje, ki sem jim prej odrezala nekaj spodnjega dela. Dodala sem olive kalamata in kapre, posolila z zeliščno soljo in dodala začimbe. Pri začimbah sem kar radodarna, saj vsaka doda nekaj svojega pridiha. Uporabila sem baziliko, origano, šetraj, lovorov list in bio začimbe za golaž, v katerih so med drugimi tudi sladka paprika, črni poper, ožepek, pekoča paprika, kumina.

Vse skupaj sem v pečici na 180 stopinj Celzija pekla približno 45 minut. Vmes sem pekač nekajkrat vzela iz pečice, malo pretresla in dala nazaj. 10 minut pred koncem sem dodala nekaj žlic Byodo otroškega kečapa in še Byodo sušene paradižnike Pesto rosso, brez katerih si sploh ne predstavljam več mojih jedi …

To je vsa umetnost! Pri tej jedi kuhinja vedno omamno diši in sline se že cedijo.

Medtem sem v posodi Le Creuset skuhala bio belo kvinojo MorgenLand, ki sem ji na koncu dodala še sol, šetraj in origano. Vse skupaj sem narahlo pomešala, pokrila nazaj s pokrovko in pustila, da so se okusi lepo prepojili.

Okrasila sem z listi sveže bazilike in peteršiljem ter dodala še olive kalamata in nekaj paradižnika za še lepši izgled.

Šparglje in kvinojo postrežem z veliko skledo domače solate, ki je je v pomladnem času na našem vrtu v izobilju. Dodam še redkvice za lepši izgled in dodatno porcijo zdravilnih učinkovin, ki jih rdeče glavice vsebujejo.


Morda poskusite tudi:
Šparglji v pečici in fermentirani riž basmati s kapucinkami

Prejšnji članekKako začinimo ožilje?
Naslednji članekStrogo nadzorovane kure
Nataša Bešter je televizijska voditeljica, ki s svojo družino pripravlja TV-oddaje že več kot 25 let. To so oddaje o živalih Štiri tačke, o naravi in zdravju. Nataša in Dino imata tudi velik vrt, na katerem pridelujeta ekološko zelenjavo in tudi sadje. Več o Nataši in zdravem prehranjevanju njene družine lahko preberete na: http://www.zazdravje.net/zdrava-hrana/zdrava-hrana-pri-druzini-bester/

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj