
Po receptu Katje Rebolj pripravila Ljuba Plazl
Se sprašujete, kako porabiti čemaž, ko ga je naenkrat veliko? Ali kako ga ohraniti za uporabo pozimi? Pesto ni edini odgovor – lahko ga tudi fermentirate. Izdelava po tem receptu je primerna tudi za začetnike, saj je fermentacija eden najmanj zahtevnih postopkov.
Fermentiranje čemaža je najbolj enostavna oblika shranjevanja čemaža. Rezultat je zelo okusen ferment, s katerim ohranimo čemaž tudi po tem, ko je njegova sezona že davno mimo. Tako shranjen bo uporaben celo leto in dovolj bo, da ga uporabljate v majhnih količinah.
Sestavine:
• 1 kg čemaža
• približno 15 g soli
Za pripravo potrebujemo še leseno desko, stekleno posodo, keramični nož ter poljubno velike kozarce za vlaganje.
Priprava:

Čemaž nasekljamo ali ga pustimo v kosih, zraven lahko narežemo tudi popke in čebulice.

Narezanega natremo s soljo (solimo lahko tudi po okusu, kot bi solili solato) in ga rahlo pomanemo. Nasoljenega pustimo stati kakšno uro ali čez noč. Vmes ga lahko še enkrat premešamo in pomanemo, tako da spusti lastno tekočino.

Vsebino potlačimo tako, da je ves čemaž pokrit z lastno tekočino, nato vsebino obtežimo. Jaz sem jo obtežila s krožnikom, nanj pa položila plastično vrečko, napolnjeno z vodo. Zaradi varnosti sem uporabila dve vrečki.

Nekaj dni (jaz sem pustila 7 dni) pustimo na sobni temperaturi.

Po zaključku fermentacije odstranimo obtežitev in čemaž še narahlo premešamo.

Z njim napolnimo kozarce, ki jih shranimo na hladno.
Fermentiran čemaž je pripravljen za okusno kulinarično uporabo v kuhinji! Tako fermentiran čemaž je zelo okusen in uporaben na več načinov. Lahko ga dodajate skuti, kot prilogo omakam, ga potresete po pečenih jajcih, primešate skoraj vsaki solati in še kje drugje, kjer vam po okusu odgovarja.
Pa dober tek!