Fermentiran cesarski praženec z masleno vaniljevo kremo

1160
šmorn, praženec, kutinova čežana, vanilja

Naš mikrobiom potrebuje vsakodnevno podporo v obliki fermentiranih živil, ki jih je najbolje ustvarjati na kuhinjskem pultu. Eno takšnih je tudi surovo kislo mleko, za kar potrebujemo le domače mleko in lončeno posodico, v kateri se mleko na pultu samo skisa v dveh do treh dneh.

To mleko je najbolje zaužiti samo, lahko pa ga dodajamo tudi moki, iz katere pripravljamo kruh, palačinke in podobno. Z njegovo pomočjo bo takšno testo veliko lažje prebavljivo, le dovolj časa si moramo vzeti za pripravo.

Sestavine:

250 g sveže mlete pirine ali pšenične moke
pol litra kislega mleka
3 jajca
ščepec soli
pol žličke kardamoma
noževa konice vanilje
2 kapljici eteričnega olja certificiranega za prehrano
sveže mleko (količina po potrebi)
pest opranih in namočenih rozin
kokosova maščoba (za peko)

Sestavine za kremo:

50 g masla
2 žlici medu
četrt žličke čiste vanilje v prahu

Priprava:

Moki dodamo sol in prilijemo kislo mleko. Dodamo razžvrkljana jajca in z roko zmešamo v gosto testo, ki naj stoji vsaj 6 ur. Nato po potrebi prilijemo še nekaj mleka ali druge tekočine, da dobimo testo, ki je nekoliko bolj gosto od običajne mase za palačinke. Dodamo tudi začimbe in pest rozin, ki smo jih predhodno namakali v vodi s ščepcem soli (lahko dodamo tudi žličko ruma) – tekočine naj bo le toliko, da so rozine prekrite.

Kremo pripravimo tako, da zmehčano maslo stepemo z mešalnikom ter mu dodamo vaniljo in med po okusu.

Na ponvi segrejemo malo kokosove maščobe in nanjo vlijemo za približno pol cm testa. Pokrijemo in zapečemo na eni strani, nato testo razrežemo na večje kose, obrnemo in zapečemo še z druge strani.

Pečene kose hranimo na toplem, vmes pa spečemo preostanek mase.
Postrežemo toplo, s kepico maslene vaniljeve kreme in čežano.

Prejšnji članekNe dovolite, da vas omreži kandida!
Naslednji članekKutinova čežana
Sabina Topolovec je urednica spletnih tedenskih novic Zazdravje.net, avtorica številnih prispevkov, soavtorica več knjig, med drugim tudi trilogije o začimbah Ščepec in avtorica knjige Zdravilna moč začimb za otroke. Posebej jo zanimata področji zdravja otrok in priprave zdravih obrokov. O teh in drugih temah predava in vodi delavnice v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji. V projektu sodeluje od leta 2009.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj